Redukcja biustu

Kobieta po plastyce podbrodka


Dla wielu kobiet wygląd i wielkość ich biustu stanowi istotny problem. Zazwyczaj ma to związek z wewnętrznym przekonaniem, iż jest on za mały i niezbyt atrakcyjny. Rozwiązaniem dla tej części Pań jest oczywiście zabieg powiększenia piersi, który można wykonać przy użyciu  specjalnych implantów piersi.

Całkiem inaczej sytuacja wygląda w przypadku kobiet obdarzonych zbyt obfitym biustem, który w rzeczywistości nie tylko może powodować ich dyskomfort estetyczny, ale przede wszystkim może w sposób negatywny wpływać na stan ich zdrowia. Zbyt obfite piersi mogą bowiem zbytnio obciążać plecy i kręgosłup kobiety, co niewątpliwie może przeradzać się w ból tych części ciała z jednoczesnym jego promieniowaniem w stronę ramion i rąk. Zaznaczyć należy, że w takich przypadkach również same piersi charakteryzują się większą wrażliwością na dotyk i ból. Dla kobiet narzekających na tego rodzaju dolegliwości rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu redukcji piersi, połączonej z ich wymodelowaniem, dzięki czemu pacjentka uzyskuje nie tylko efekt w postaci zmniejszenia biustu, ale również zmniejszenia przerośniętej brodawki oraz podniesienia piersi i nadania im ładnego, świeżego wyglądu.  

Wspominając powyżej głównie o medycznych przesłankach do wykonania operacji zmniejszenia biustu, zaznaczyć trzeba, że zabieg ten jest równie często wykonywany u pacjentek, które są do tego zdeterminowane wyłącznie ze względów estetycznych.

Informacje ogólne o zabiegu i rehabilitacji 

Operacja pomniejszenia piersi wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj w granicach od 2 do 3 godzin. Pacjentka kwalifikująca się do tego zabiegu musi przedstawić wyniki badań standardowe jak dla operacji piersi, a także musi charakteryzować się dobrym stanem zdrowia.

Istota operacji redukcji piersi polega na usunięciu przez chirurga plastyka określonej części gruczołu piersiowego, jak również usunięciu nadmiaru skóry znajdującej się na piersiach. Dzięki tym czynnościom możliwe jest następne podniesienie brodawki do góry, dzięki czemu biust zyska odmłodzony wygląd. Efekt estetyczny zabiegu jest dodatkowo wzmocniony tym, iż całe ciało pacjentki uzyskuje nowe, lepsze proporcje.

Powstałe po zmniejszeniu biustu blizny na ciele pacjentki, przypominają odwróconą literę „T” i przebiegają wokół brodawki, następnie zaś biegną pionowo w dół od brodawki do fałdu podpiersiowego oraz wzdłuż fałdu podpiersiowego.

Blizny te, zwyczajowo po upływie kilku miesięcy przestają być widoczne, choć istnieje także pewne ryzyko przerostu blizny, co skutkować może w przyszłości koniecznością jej chirurgicznego korygowania.

Bezpośrednio po zabiegu, podobnie jak w przypadku powiększenia piersi, czy też ich plastyki, są one wyjątkowo wrażliwe na dotyk i ból. Przez okres kilku tygodni od zabiegu  może się również pojawić obrzęk i przebarwienia wokół brodawek, zaś przez kilka miesięcy od zabiegu mogą jeszcze występować miejscowe, przejściowe kłopoty z czuciem. Po operacji pacjentka powinna używać zgodnie z zaleceniami lekarza specjalnego stanika, który ma na celu ustabilizowanie zmniejszonego biustu.

Ewentualnie pojawiające się dolegliwości bólowe można uśmierzyć standardowymi środkami przeciwbólowymi.

W przypadku redukcji biustu należy pamiętać, że fakt usunięcia części gruczołu piersiowego, może uniemożliwić pacjentce ewentualne przyszłe karmienie piersią.

Efekty zabiegu są na ogół długoterminowe, a ewentualny ponowny przerost sutków może wynikać z istotnej zmiany wagi ciała, ciąży, negatywnych skutków środków hormonalnych.

 

Znieczulenie                                                                                                                                        

Ogólne

 

Pobyt w klinice                                                                                                                                    

1-2 doby

 

Badania jakie należy wykonać przed zabiegiem                                                                                   

- grupa krwi
- morfologia z rozmazem, OB
- mocz, badanie ogólne
- koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
- glikemia na czczo
- elektrolity (K, Na)
- jonogram, mocznik, kreatynina
- antygen HBS, HIV, HCV
- EKG z opisem
- RTG klatki piersiowej
- USG piersi