Liposukcja

Kobieta po plastyce podbrodka


Liposukcja czyli odessanie przez chirurga plastyka zbędnej tkanki tłuszczowej znajdującej się w określonych partiach ciała pacjenta jest doskonałym sposobem na estetyczne wymodelowanie kształtu operowanego miejsca.
Dzięki temu można skutecznie usuwać tkankę tłuszczową zniekształcającą m.in.: biodra, uda, pośladki, brzuch, łydki, kolana, ramiona, podbródek, policzki.

Najlepsze efekty pooperacyjne uzyskuje się w przypadku pacjentów, którzy są typowej budowy ciała, lecz przykładowo jedna z partii ich ciała jest nadmiernie rozbudowana. Sztandarowy przykład wysokiej skuteczności odsysania tłuszczu i pełnego zadowolenia pacjenta, to wykonanie operacji u kobiety (stosunkowo szczupłej) narzekającej jednak na posiadanie zbyt obfitych ud, których wyglądu nie może zmienić pomimo wielokrotnych prób odchudzania. Wykonanie zabiegu w takim  przypadku jest świetną metodą na skuteczne pozbycie się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej z miejsca, które do tej pory było przyczyną kompleksów.

 

 

 

Nie oznacza to oczywiście, że odessanie tkanki tłuszczowej u osób o innej budowie anatomicznej jest nieskuteczne. Pamiętać jednak zawsze należy, że podstawowym celem operacji jest wymodelowanie określonej partii ciała, nie zaś walka z otyłością. Samą bowiem liposukcją nie rozwiążemy problemu otyłości.  Zabieg ten jest natomiast świetną metodą wspomagającą odchudzanie (pozbycie się zarówno dużej, jak i niewielkiej nadwagi), gdyż pozwala zredukować partie ciała odporne na wszelkie diety. Utrzymanie długotrwałego efektu operowanego miejsca możliwe jest dzięki temu, że poprzez ten zabieg następuje całkowite usunięcie znajdujących się tam komórek tłuszczowych. Oznacza to, że w przyszłości w tym miejscu pacjent nie powinien już przytyć. Założenie to sprawdza się oczywiście, gdy po zabiegu nie nastąpi u pacjenta szybkie i duże przybranie na wadze. Fakt niemożności utycia w miejscu operowanym nie oznacza niestety, że pacjent po takim zabiegu w ogóle już nigdy i nigdzie nie przytyje. Jeśli bowiem nie będzie on odżywiał się prawidłowo i prowadził zdrowego trybu życia, to ta część tłuszczu, która normalnie umiejscowiłaby się w operowanym miejscu, znajdzie sobie nową lokalizację na ciele i tak np. pacjentka w udach już nie przytyje, ale może się na przykład zwiększyć objętość jej ramion.

Podkreślić również należy, że dzięki odessaniu tkanki tłuszczowej można nie tylko wymodelować kształty, ale również przy zastosowaniu specjalnego sposobu operowania (tzw. liposukcja powierzchowna) zniwelować nierówności na skórze (tzw. skórka pomarańczy) charakterystyczne dla cellulitu.

Informacje ogólne o zabiegu i rehabilitacji

Liposukcja polega na wprowadzeniu pod skórę danej partii ciała, cienkiej kaniuli i wyciągnięcia za pomocą specjalnej strzykawki lub aparatu znajdującej się wewnątrz ciała tkanki tłuszczowej. Zabieg wykonywany jest w zależności od partii ciała i preferencji pacjenta w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym. Przed operacją chirurg plastyk rysuje na ciele pacjenta mapę i wspólnie z nim ustala miejsca, które zostaną wyszczuplone. W tym czasie pacjent uzyska również dokładną informację o metodzie i sposobie przeprowadzenia zabiegu. Po operacji pozostają po sobie niewielkie blizny (ok. 3mm - 5 mm) przypominające  ukłucia. Po zabiegu pacjent nosi specjalny kombinezon, który elastycznie obkurcza skórę. Kombinezon ten jest uszyty w sposób zapewniający możliwość utrzymania przez pacjenta higieny osobistej. Ponadto daje on w rzeczywistości pacjentom poczucie bezpieczeństwa i zazwyczaj chętnie jest przez nich stosowany po zabiegu. Ważne jest to, aby przez pierwsze 7 dni po zabiegu dużo odpoczywać i nie spędzać dużo czasu w pozycji siedzącej i stojącej. Po około 7 dniach od zabiegu, po zdjęciu szwów, rozpoczyna się stosowanie odpowiednich masaży, które odgrywają bardzo istotną rolę w procesie leczenia. Dzięki nim obrzęki i zasinienia na ciele szybko ustępują, a skóra gładko i równomiernie się obkurcza. Należy się przygotować na fakt, że miejsce operowane na początku będzie opuchnięte. Dolegliwości bólowe sprowadzają się najczęściej do tego, że w miejscu operowanym występuje na początku większa niż dotychczas wrażliwość na ból. Trzeba bowiem pamiętać, że organizm został pozbawiony w tym miejscu warstwy tłuszczu, która do tej pory stanowiła formę dodatkowej izolacji. Ewentualne powikłania po tego rodzaju interwencji chirurga plastyka zdarzają się stosunkowo rzadko.

Odsysanie tłuszczu - efekty

Poddając się operacji plastycznej i oczekując określonych jej efektów, zawsze należy zachować zdrowy rozsądek. Kluczową i nadrzędną rzeczą przy wykonywaniu tego rodzaju zabiegów zawsze musi być bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta. Z tego też powodu, chirurg plastyk powinien bardzo racjonalnie oceniać ilość tkanki tłuszczowej, którą może odessać u danego pacjenta. Odsysanie jednorazowo dużej ilości tkanki tłuszczowej (niektórzy lekarze usuwają jednorazowo nawet 10-15 litrów tłuszczu), niesie za sobą realne ryzyko nie tylko dla zdrowia, ale również i dla estetyki ciała. Pamiętać bowiem należy, że dla efektu wizualnego zabiegu, istotną rolę odgrywa prawidłowe i równomierne obkurczanie się skóry. Z tego też między innymi powodu określenie przybliżonej ilości tłuszczu, który może być jednorazowo odessany, zawsze musi być ściśle powiązane z konkretnym pacjentem, który poddaje się zabiegowi.

 

Liposukcja i jej powiązanie z innymi zabiegami

Bardzo często odessanie tkanki tłuszczowej łączone jest z innymi operacjami plastycznymi takimi jak np. plastyka brzucha, plastyka ramion itp.. Zdarza się bowiem, że naprawdę dobry efekt liposukcji może być uzyskany dopiero przy jednoczesnym usunięciu nadmiaru obwisłej w danej partii ciała skóry.

Bardzo częstym przypadkiem jest również wykorzystanie odessanej tkanki tłuszczowej, do powiększenia innych partii swojego ciała (np. łydek, piersi itp.) Można zatem powiedzieć, że dzięki przeszczepowi tkanki tłuszczowej, mogą się w końcu spełnić żartobliwe życzenia wielu Pań proszących o to, aby zjedzony kawałek pysznego ciastka zamiast w pośladki – poszedł w biust :-).

 

Różne sposoby wykonywania liposukcji

Odessanie tkanki tłuszczowej może być wykonywane na kilka sposobów. Od samego początku wykonywania tego zabiegu, zastosowanie znajduje tu kaniula i strzykawka. Wprowadzono również  do użytku specjalistyczne aparaty ssące oraz przyrządy ultradźwiękowe. Przy pomocy tych ostatnich następuje na wstępie rozbicie tkanki tłuszczowej, która dzięki temu jest łatwiejsza do usunięcia. Niestety w przypadku stosowania urządzeń ultradźwiękowych, ze względu na powtarzające się przypadki występowania powikłań (martwica skóry), entuzjazm wobec tej metody znacząco spadł.

W tym miejscu pacjentowi chcącemu poddać się zabiegowi liposukcji, należy zalecić daleko idący racjonalizm w przyswajaniu informacji o coraz to nowszych i bardziej wyszukanych metodach i urządzeniach służących do wykonywania ltego zabiegu. Pamiętać bowiem należy, że w stale trwającym marketingowym wyścigu na nowe produkty medyczne i metody wykonywania operacji,  nie zawsze modna i ładna nazwa urządzenia czy zabiegu jest wyznacznikiem wysokiej jakości produktu. Niewątpliwie dobra nazwa pomaga sprzedać towar lub usługę, jednak nie zawsze idzie w parze z zadowoleniem i zdrowiem pacjenta.

Niech zatem mają Państwo zawsze świadomość tego, że najważniejsze w tej dziedzinie jest oddanie się w ręce naprawdę dobrego  i doświadczonego chirurga plastyka, bo to on zawsze stoi po drugiej stronie przyrządów i narzędzi medycznych, przy pomocy których wykonywany jest zabieg. To od lekarskiej umiejętności doboru najlepszej dla niego i dla pacjenta techniki operacyjnej zależy skutek i zadowolenie po zabiegu.

 

 

Znieczulenie                                                                                                                                        

Ogólne lub zewnątrzoponowe

 

Pobyt w klinice                                                                                                                                    

1-2 doby

 

Badania jakie należy wykonać przed zabiegiem                                                                                   

- grupa krwi
- morfologia z rozmazem, OB
- mocz, badanie ogólne
- koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
- glikemia na czczo
- elektrolity (K, Na)
- jonogram, mocznik, kreatynina
- antygen HBS, HIV, HCV
- EKG z opisem