Lifting twarzy

Kobieta po plastyce podbrodka


Lifting twarzy (face lifting) jest to zabieg mający na celu usunięcie z twarzy i szyi pacjentki zmarszczek mimicznych jak również innych objawów starzenia się skóry.
Dzięki liftingowi twarzy uzyskuje się efekt w postaci znacznego jej odmłodzenia, odzyskania jej świeżości i nadania jej nowego blasku.   

Częstą praktyką stosowaną przy wykonywaniu liftingu twarzy jest połączenie tego zabiegu z korektą powiek oraz usunięciem tkanki tłuszczowej znajdującej się w okolicach podbródka. W określonych przypadkach można również dla wzmocnienia efektu wykonać przeszczep świeżo pobranej tkanki tłuszczowej w określone partie twarzy, co dodatkowo odświeży jej wygląd.

 


Informacje ogólne o zabiegu i rehabilitacji 

Lifting twarzy jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i w zależności od jego zakresu trwa zazwyczaj od 2 do 4 godzin. Ze względu na miejsce dokonania cięcia chirurgicznego, przed zabiegiem na skórze głowy wycina się  wąski pasek włosów. Za każdym razem linia cięcia jest określona indywidualnie dla każdej pacjentki. Najczęściej linia ta biegnie od brzegu linii włosów znajdujących się na wysokości połowy małżowiny usznej, następnie zaś po linii płatka - dookoła ucha najpierw w dół później zaś w górę przednią częścią ucha i po naturalnych załamaniach skóry w górę do owłosionej części skroni.

Lifting twarzy polega na precyzyjnym naciągnięciu skóry twarzy oraz usunięciu jej nadmiaru, przy czym często stosowanym rozwiązaniem jest dodatkowe i jednoczesne usunięcie spod skóry nadmiaru tłuszczu z okolic podbródka i policzków.  W celu wydłużenia uzyskanego efektu face liftingu w trakcie operacji chirurg plastyk napina także podskórny układ powięziowy mięśni twarzy. Po właściwym naciągnięciu skóry oraz usunięciu jej nadmiaru i chirurgicznym zszyciu można również ewentualnie przystąpić do wykonania plastyki powiek, co również jest dość często stosowanym rozwiązaniem. W celu naciągnięcia i podniesienia wiotkiej skóry szyi, chirurg plastyk używa cieńskiej i rozpuszczalnej nitki, która odpowiednio naciągnięta biegnie symetrycznie od cięcia pod uchem z jednej strony twarzy, następnie fałdem pomiędzy szyją, a podbródkiem w kierunku, do cięcia pod uchem po drugiej stronie twarzy.

Ewentualny ból pojawiający się po zabiegu jest zazwyczaj niewielki i można go uśmierzyć standardowymi lekami przeciwbólowymi. Dość obfity opatrunek pooperacyjny zastępuje się po kilku dniach od zabiegu mniejszym opatrunkiem, lub też specjalnymi plastrami.

Szwy zostają zdjęte dwuetapowo. Częścć z nich po 7 dniach od zabiegu, pozostałe zaś po 14 dniach. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić na twarzy  opuchlizna i zasinienie, jak również może wystąpić krótkoterminowy brak miejscowego czucia. Trzeba się również liczyć z tym, że przez kilka, a czasem kilkanaście tygodni po wykonanym zabiegu skóra twarzy będzie bardzo wrażliwa w szczególności na zmiany temperatury oraz ból.

Wynagrodzeniem za ewentualny pooperacyjny dyskomfort pacjentki jest to, że lifting twarzy daje wieloletnie efekty.  

 

 

Znieczulenie                                                                                                                                        

Ogólne

 

Pobyt w klinice                                                                                                                                    

1-2 doby

 

Badania jakie należy wykonać przed zabiegiem                                                                                   

- grupa krwi
- morfologia z rozmazem, OB
- mocz, badanie ogólne
- koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
- glikemia na czczo
- elektrolity (K, Na)
- jonogram, mocznik, kreatynina
- antygen HBS, HIV, HCV
- EKG z opisem