Korekta blizn

Kobieta po plastyce podbrodka


Blizny będące efektem przebytych w przeszłości wypadków, urazów czy też nieprecyzyjnego i nieestetycznego szycia chirurgicznego, niewątpliwie stanowią problem wielu ludzi. Chirurgia plastyczna pozwala w wielu przypadkach dokonać skutecznej ich korekty. Pamiętać jednak należy, że w takim przypadku mówimy zawsze o korekcie, nie zaś o bezśladowym i całkowitym usunięciu blizny. Nie ma bowiem możliwości całkowitego usunięcia blizny, bez pozostawienia jakichkoliwek śladów po jej istnieniu. Ważne jest jednak to, że po wykonaniu takiej korekty, blizna będzie mniejsza, będzie wyglądać ładniej, a także będzie sie mniej rzucała w oczy i ostateczny jej wygląd po zabiegu, będzie o wiele lepszy, aniżeli ten przed zabiegiem.

Najcześciej korekta blizny polega na jej wycięciu i precyzyjnym perfekcyjnym zszyciu nowej rany.  Odpowiednie przygotowanie brzegów rany i zszycie ich bardzo cieńskim szwem chirurgicznym spowoduje, że powstanie nowa, zdecydowanie ładniejsza blizna, która przy zachowaniu pewnych warunków z czasem będzie coraz mniej widoczna.

W zalezności od przypadku konkretnych pacjentów można również korygować blizny poprzez tzw. "plastykę Z" lub "plastykę W". Nazwy tych metod biorą się odpowiednio od liter, których kształt przybiera nowa blizna powstała po wycięciu starej blizny. Dzięki takim rozwiązaniom chirurg plastyk stara się wykorzystać naturalne załamania skóry człowieka, znajdujące się w określonych okolicach, do skutecznego ukrycia blizny.

Za każdym razem samą możliwość skorygowania blizny, jak również metodę tej korekcji ocenia i wybiera chirurg po szczegółowym obejrzeniu blizny.