Ginekomastia

Klatka piersiowa po ginekomastii

 

Ginekomastia czyli przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn jest drugim po korekcie nosa najczęściej zgłaszanym męskim problemem w Uni Klinik - Chirurgia Plastyczna. Jest to niestety bardzo częsty powód ogromnego dyskomfortu psychicznego mężczyzn. Dyskomfort ten w szczególności dotyczy młodych mężczyzn i nastolatków, którzy z tego powodu są narażeni na negatywne reakcje otoczenia co stanowi dodatkowe obciążenie psychiki młodego człowieka. Na szczęście chirurgia plastyczna daje możliwość szybkiego i relatywnie niedrogiego rozwiązania tego problemu.

 

 

 

Z racji tego, że przyczyny, objawy i metody leczenia ginekomastii to bardzo obszerny temat, skupimy się w tym momencie na przybliżeniu standardowych metod stosowanych przez chirurga plastyka, gdy przychodzi mu się zmierzyć z przerostem gruczołu piersiowego u mężczyzn.

Informacje ogólne o zabiegu i rehabilitacji

Należy w tym miejscu przede wszystkim zaznaczyć, że w trakcie konsultacji poprzedzającej wykonanie zabiegu, chirurg plastyk musi wykluczyć ewentualne występowanie u konkretnego pacjenta tych nielicznych rodzajów ginekomastii, które powodują wyłączenie możliwości kosmetycznego jej leczenia i skierowanie pacjenta do lekarza innej specjalizacji.

Zabieg operacyjny wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj od 1 do 1,5 godziny. Sposób postępowania chirurgicznego w przypadku ginekomastii jest uzależniony między innymi od przyczyn jej występowania oraz od jej wielkości. Występują zatem przypadki (lipomastia), gdzie wystarczy de facto samo odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic  męskiej klatki piersiowej, co skutkuje powstaniem prawie niewidocznych małych blizn pozostałych po liposukcji. W praktyce liczba osób u których wystarczy wykonać samą liposukcję, bez wycięcia gruczołu piersiowego jest stosunkowo duża. W pozostałych przypadkach zachodzi zazwyczaj konieczność wykonania nie tylko  odessania tkanki tłuszczowej, lecz również usunięcia gruczołu piersiowego. W zależności od wielkości ginekomastii cięcie chirurgiczne może przebiegać w różny sposób. Zazwyczaj mamy do czenienia z przypadkami, kiedy cięcie to przebiega jedynie wokół brodawki, co powoduje praktycznie niezauważalną w przyszłości bliznę. W innych przypadkach, zazwyczaj przy znacznym przeroście gruczołu, cięcie to może przybrać większy rozmiar i przebiegać w górnej części klatki piersiowej, bądź też wokół brodawki a następnie od brodawki w kierunku ramion.

Po zabiegu ginekomastii pacjent przez 24 godziny pozostaje w klinice. Ewentualnych dolegliwości bólowych można się pozbyć środkami przeciwbólowymi. Zasinienie i opuchlizna po zabiegu ustępuje po kilku dniach. Przez okres około miesiąca zazwyczaj należy stosować opatrunek uciskowy, bądź też specjalne ubranie. Powrót do pracy w zależności od zakresu zabiegu może nastąpić po upływie 1-2 tygodni od dnia jego wykonania. Do pełnej aktywności fizycznej można przystąpić po około miesiącu do dwóch po zabiegu.

 

Znieczulenie                                                                                                                                        

Ogólne

 

Pobyt w klinice                                                                                                                                    

1 doba

 

Badania jakie należy wykonać przed zabiegiem                                                                                   

- grupa krwi
- morfologia z rozmazem, OB
- mocz, badanie ogólne
- koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
- glikemia na czczo
- elektrolity (K, Na)
- jonogram, mocznik, kreatynina
- antygen HBS, HIV, HCV

- USG piersi
- EKG z opisem

 

Zdjęcia przed i po                                                                                                                              

 

Ginekomastia - galeria zdjęć przed i po